Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Nevzdávajte sa svojho života

Inko, tehotenstvo a materstvo

Únik moču je problémom, o ktorom tí, ktorí ním trpia, rozprávajú len cez zuby alebo radšej vôbec. Hoci sa nevyhýba ani mužom, častejšie sa s ním stretávajú ženy, predovšetkým v strednom a staršom veku.

 

Problémy väčšinou prichádzajú pozvoľna, pár kvapiek moču pri kýchnutí, kašli alebo smiechu. Mnoho žien problému nevenuje pozornosť, alebo ho zámerne ignoruje. Je pre nich nepredstaviteľné sa niekomu zveriť a nechcú si pripustiť, že práve ich by mohla stretnúť inkontinencie! Pritom sa jedná o bežnejší problém, ako by sa mohlo zdať. 


Ignorovanie problému ho môže aj zhoršiť

Nie je rozhodne na mieste o probléme mlčať, neliečená inkontinencia sa môže ďalej zhoršovať, veľakrát môže byť aj signálom závažnejšieho problému. Neriešená inkontinencia navyše dokáže vyradiť človeka z bežného fungovania, ako na poli osobného, ​​tak i pracovného života. Kvôli obavám z neočakávanej nehody sa pacienti postupne uchyľujú do ústrania a vzdávajú sa aktivít, ktoré ich doteraz tešili. "Ísť s kamarátkami po nákupoch? A čo keď si nestihnem dôjsť na záchod? Sobotňajší rodinný tenisový turnaj? Všetko to behanie a doskoky, no to je nemysliteľné." Možno takéto myšlienky žene kolujú hlavou, ostáva tak pre istotu radšej doma. Psychika dostáva zabrať a začína sa roztáčať desivý kruh osamelosti. Je preto vždy žiaduce prekonať stud a poradiť sa o únikoch moču s odborníkom. Radu vie poskytnúť praktický lekár, urológ aj gynekológ.


Riešenie existuje! Pozor ale na správnu voľbu prostriedkov

Liečebné riešenie môže byť veľmi jednoduché a s ľahším štádiom inkontinencia býva o to ľahšie. S odborníkom sa možno tiež poradiť o vhodnom type absorpčnej pomôcky. Ženy veľmi často veria, že im na riešenie problémov s únikom moču postačia menštruačné vložky, na ktoré boli zvyknuté. "Vyzerajú predsa podobne ako tie na inkontinenciu,", môžu si pomyslieť. Opak je ale pravdou!

Menštruačné vložky sú pre riešenie inkontinencie úplne nevhodné. Prečo to tak je?

• Nie sú schopné pojať väčšie množstvo tekutiny.

• Moč neuzamkne vnútri trvalo, hrozí pretekaniu a kožné problémy.

• Nedokážu pohltiť amoniakový zápach, ktorý je typický pre moč.

Moč sa chová inak ako krv - je redší a odchádza z tela v oveľa väčších objemoch. Menštruačné vložky nie sú schopné moč úplne pohltiť a uzamknúť ho vnútri. Okrem toho, že sa problém nevyrieši, môže mať ich voľba za následok nepríjemné kožné ťažkosti kvôli neustálemu kontaktu agresívneho moču s citlivou pokožkou. Oproti inkontinenčným pomôckam nedokážu menštruačné vložky tiež pohltiť nepríjemný pach, ktorý so sebou únik moču nesie.


Okolie nič nepozná

Niektoré ženy môžu mať obavu, že inkontinenčné vložky budú pod ich oblečením vidieť a ony sa neubránia spýtavým pohľadom svojho okolia. Nie je však potrebné mať strach, vďaka novým technológiám sú k dispozícii aj pomôcky, ktoré sú aj pri zachovaní maximálnej ochrany tenké, pod oblečením nie sú vôbec viditeľné a je teda zachovaná maximálna diskrétnosť. Tieto inkontinenčné vložky sú navyše anatomicky prispôsobené ženskému telu, je preto možné sa bez obmedzenia venovať všetkým aktivitám a užívať si opäť naplno radosti zo života.