Obyčajné začervenanie kože množstvo ľudí často prehliadne. V drvivej väčšine prípadov je naozaj neškodné a spôsobiť ho môže celá paleta rôznych faktorov. V súvislosti s inkontinenciou však môže začervenanie kože najmä v intímnej oblasti signalizovať vznik oveľa vážnejšieho zdravotného problému. Prečítajte si, čo všetko dokážu spôsobiť začervenanie a následný zápal kože, ale aj prečo je dlhodobé ignorovanie týchto príznakov oveľa nebezpečnejšie, než sa môže zdať.
Čo je zápal kože?
Zápal je prirodzenou reakciou organizmu a imunitného systému na rôzne vonkajšie aj vnútorné podnety. Začervenanie pokožky môže spôsobiť všeličo od alergickej reakcie cez drobný tlak na konkrétne miesto na pokožke, ale aj vystavenie pokožky slnečnému žiareniu neprimerane dlhý čas. Mohli by sme vymenovať desiatky ďalších dôvodov, ktoré však pre potreby tohto článku nie sú relevantné. Oveľa dôležitejšie je poznamenať, že niektoré spúšťače začervenania kože môžu signalizovať aj jej zápal.
Ekzém a zápal kože
Zápal kože často súvisí aj s neliečeným atopickým ekzémom. Zhoršujúci sa atopický ekzém s postupujúcim zápalom kože majú často na svedomí bakteriálne alebo vírusové infekcie. Spomínané patogény sa do organizmu dostanú cez drobné odreniny alebo oslabenú pokožku v mieste atopického ekzému. Pri takomto stave je dôležité navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje skutočný dôvod zhoršujúceho sa stavu a predpíše antibiotiká, antivirotiká alebo antimykotiká
Začervenanie a zápal kože ako signál vzniku dekubitov
V súvislosti s inkontinenciou sa začervenanie a zápal kože skloňujú hlavne ako jedny z prvých príznakov vzniku dekubitov, teda preležanín. Práve v prvom štádiu sa dekubity na exponovaných miestach prejavujú len citlivou a začervenanou pokožkou. Ak si ich vznik všimnete už v tomto štádiu, máte ešte možnosť aj v domácich podmienkach pri starostlivosti o blízkeho včas zasiahnuť a zamerať sa na všetky preventívne opatrenia, ktoré zabránia postupu dekubitov do ďalších štádií. Ide, samozrejme, o dôkladnú hygienu, polohovanie, včasnú výmenu inkontinenčných pomôcok, ale aj používanie antidekubitného matraca alebo mastí a iných prípravkov proti dekubitom.
Zápal kože na rukách a nohách
Dekubity nevznikajú iba na zadku či chrbte. Preventívne by ste mali kontrolovať ich vznik aj na ďalších miestach, ako sú nohy (hamstringy, lýtka), ruky (tricepsy), ale aj zátylok hlavy. So začervenaním a zápalom kože na nohách, prevažne na vnútornej strane stehien, bojujú aj pacienti s inkontinenciou, ktorí nie sú pripútaní na lôžko. Agresívny moč dokáže podráždiť pokožku a vytvoriť tak bolestivé miesta, ktoré sa hoja pomaly a dlho.
Masť na zápal kože
V každej lekárni sú dostupné voľnopredajné masti, krémy a iné prípravky, ktoré pomáhajú potláčať zápalové procesy na koži a chrániť pokožku pred podráždením, ktoré spôsobujú spomínaný agresívny moč, ale aj pot. V prípade núdze dokážu výborne pomôcť aj osvedčené prípravky, medzi ktoré patrí napríklad detský zásyp. Ak sa zápal kože ani pri dôkladnej hygiene a po používaní voľnopredajných mastí nelepší, je čas navštíviť lekára, ktorý presne diagnostikuje pôvodcu začervenania a zápalu.
Alergický zápal kože
V neposlednom rade je potrebné myslieť na to, že zápal kože môže byť spôsobený aj alergickou reakciou – či už na vonkajší, alebo vnútorný podnet (napríklad na konzumáciu potravín, liekov a podobne). Ľudia alergickí na niektoré látky môžu trpieť zápalom kože napríklad aj pre spánok na latexovom matraci či používanie niektorých krémov. V takomto prípade opäť pomôže len diagnostika od imunoalergológa, ktorý vám pomôže zo života vyradiť alergén spôsobujúci zápal.