Moč, jeho farba, hustota, zápach a ďalšie vlastnosti sú jedným z najjednoduchších, no zároveň najspoľahlivejších diagnostických nástrojov, aké nám naše telo poskytuje. Vyšetrenie moču je spolu s krvným obrazom každodenne využívaná metóda na diagnostiku rôznych ochorení v ambulanciách všeobecných lekárov, ale aj u špecialistov (urológov) alebo pri komplexných laboratórnych vyšetreniach. Dnes sa pozrieme na najčastejšie dôvody, ktoré stoja za vznikom speneného moču.
Kedy najčastejšie spozorujete penivý moč?
S penivým močom sa môžete stretnúť najčastejšie vo dvoch prípadoch. Tým prvým je prítomnosť krvi v moči, čo je však menej bežné a väčšinou pri tom dochádza aj k zafarbeniu moču. Bielkovina v moči patrí medzi najčastejšie dôvody, respektíve príznaky, ktoré môžeme prisúdiť práve väčšiemu množstvu peny vytvorenej na hladine moču. Spenený moč sa viditeľne prejaví aj vo WC mise. Pri iných diagnostických metódach je lepšie diagnostikovať čistý moč odobratý do nádoby, v ktorej sa nezmieša s vodou.
Bielkoviny v moči
Zvýšené množstvo bielkovín v moči sa odborne nazýva proteinúria a tento stav dokáže výrazne ovplyvniť funkciu obličiek. Prítomnosť bielkovín v moči však môže znamenať aj zníženú funkciu obličiek. Bielkoviny, ktoré opúšťajú telo a nepodieľajú sa na obnove tkaniva (napríklad svalstva), obličky zbytočne ešte viac zaťažujú a tento stav nie je žiaduci. Medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré sa bielkoviny vo zvýšenej miere dostanú do moču, patrí dehydratácia, neprimeraná fyzická aktivita, nadužívanie aspirínu, ale aj pôsobenie obličkových kameňov. Okrem toho však môže byť tento stav spôsobený aj vážnejším ochorením.
Test na bielkoviny v moči
Pre určenie hodnôt bielkovín v moči sa používa jednoduchý diagnostický test, ktorý vykonávajú takmer v každej ambulancii všeobecného lekára pre deti aj dospelých. Spočíva v ponorení testovacieho prúžku do moču. Tieto testy je možné zakúpiť aj v lekárňach alebo v obchodoch so zdravotníckymi potrebami.
Zvýšené bielkoviny v moči
Medzi vážnejšie príčiny zvýšeného množstva bielkovín v moči patrí napríklad rakovina obličiek, vážny úraz (poranenie chrbta), otrava, ale aj srdcovo-cievne ochorenia. Spolu so zvýšeným množstvom bielkovín v moči sa môžu objaviť aj ďalšie príznaky, ako napríklad nevoľnosť, opuch, častejšie , inkontinencia alebo svalové kŕče. Preto je pri prítomnosti peny v moči vhodné vyhľadať lekársku pomoc, ktorá potvrdí alebo vylúči vážnejšie diagnózy a včas nastaví správnu liečbu.
Bielkoviny v moči a zápal
Medzi časté príčiny prítomnosti bielkovín v moči patrí aj obyčajný zápal močových ciest. Ak sa teda spenený moč vyskytuje v priebehu niekoľkých dní a po vyliečení z ochorenia odznie, nie je potrebné vykonávať žiadne ďalšie opatrenia. Penivý moč sa však môže objaviť aj skôr, než sa naplno prejaví vážny bolestivý zápal, vďaka čomu môže lekár nasadiť napríklad antibiotiká a predísť tak vážnemu priebehu ochorenia.
Bielkoviny v moči a liečba
Liečba prítomnosti bielkovín v moči sa výrazne líši v závislosti od toho, čo tento stav spôsobuje. Kým niektoré dôvody sú dočasné a netreba ich vôbec riešiť, iné si vyžadujú zásah odborníka. Spenený moč je pre vás preto výborným spôsobom, ako včas určiť, že s obličkami nie je niečo v poriadku. Po návšteve lekára a včasnej prevencii sa tak môžete vyhnúť nepríjemnostiam a zdĺhavej liečbe niektorých ochorení skôr, ako prepuknú.