Prechod a inkontinencia

Obávate sa prechodu a s ním spojených negatív, najmä úniku moču? Vysvetlíme vám, čo je to vlastne ten prechod u žien, príznaky, ale aj signály, ktoré vám pomôžu rozlúštiť, čo sa s vaším telom skutočne deje. 

Prechod u žien predstavuje obdobie prirodzeného životného cyklu. Žiaľ, aj keď je ženský prechod normálnou súčasťou života, veľa sa o ňom nehovorí. Niekedy sa dokonca spája so samými negatívami, až pejoratívami, že robí zo žien hysterky, neurotičky či frigidné dôchodkyne. Tieto skreslené predstavy vyvolávajú u nežnejšieho pohlavia obavy, v mnohých prípadoch preto prechod žena potichu „pretrpí“ sama a o jej problémoch často nevie ani najbližšia rodina.

Prechod u žien nie je koniec života

Je pravdou, že prechod u ženy dáva akúsi bodku za „plodným životom“, no zároveň otvára nové obzory. Mnohí ani netušia, čo presne pojem klimaktérium znamená a koľko trvá prechod u žien. Ak aj vy máte z menopauzy strach, mali by ste vedieť, že čím dôkladnejšie pochopíte, čo sa s vaším telom deje a ako sa prejavuje ženský prechod, prípadne aké sú príznaky blížiacej sa menopauzy, tým lepšie budete na všetky zmeny pripravené.

Kedy začína prechod

Čo má spoločné prechod a menštruácia? Klimaktérium je obdobie trvajúce roky a je zavŕšené posledným krvácaním, po ktorom nastáva tzv. menopauza. Na otázku, kedy začína prechod u žien, neexistuje jednotná odpoveď. Väčšinou je to po 40. roku života. V tomto období sa objavujú významné hormonálne zmeny, začína sa ukončovať plodné obdobie, znižuje sa činnosť vaječníkov a tvorba dôležitého hormónu estrogénu, v dôsledku čoho šanca otehotnieť postupne klesá. 

To, ako dlho trvá prechod, je vždy individuálne. Keď vyvrcholí prechod u žien, vek môže byť okolo 50-55 rokov. V poslednej dobe sa však začína skloňovať aj pojem predčasný prechod ženy. Vek je nižší, ako pri klasickom klimaktériu, odborníci hovoria o predčasnom prechode, ak príde skôr ako v 40-tke.

Priebeh a príznaky prechodu

Mnoho žien si v tomto veku začína klásť rovnaké otázky: Ako spoznám prechod, ako začína prechod a ako sa prejavuje prechod? Niektoré ženy majú šťastie, že majú takpovediac „bezproblémový“ prechod, príznaky u nich totiž absentujú. Na konci klimaktéria sa dostaví posledná menštruácia a tým to končí. 

Oveľa bežnejší je však symptomatický prechod ženy, príznaky sú rozličné a s rôznou intenzitou.

Najčastejšie príznaky

  • vaginálna suchosť
  • návaly horúčavy
  • zimnica
  • nočné potenie
  • problémy so spánkom
  • zmeny nálady
  • prírastok na váhe a spomalený metabolizmus
  • oslabená pevnosť vlasov a nechtov
  • suchá pokožka.

Prechod a inkontinencia

Častým, no o to nepríjemnejším „spoločníkom“ tohto obdobia je inkontinencia. Ide o mimovoľný únik moču, ktorý nedokážeme silou vôle ovládať. Dôvodom sú prirodzené hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v tele každej ženy. Podobne ako vaginálne tkanivo, aj to v močovom trakte potrebuje estrogén, vďaka ktorému sú svaly v tejto oblasti pružné a silné. Ak začne jeho hladina počas klimaktéria klesať, tkanivo okolo sa zoslabí a ochabne. Výsledok? Čoraz častejšie sa objavujú „malé nehody“, stačí, keď si silnejšie zakašleme či kýchneme. 

V momente, keď skončí prechod u ženy, príznaky inkontinencie sa môžu ešte zhoršiť, keďže produkcia pohlavných hormónov klesne na minimum. Okrem stresovej inkontinencie sa môže dostaviť v tomto období aj urgentný únik moču, ktorý, ako napovedá názov, spôsobuje naliehavé nutkanie na , dokonca aj v noci.

Ako bojovať s únikom moču počas prechodu?

V prípade, že vám symptómy prechodu zhoršujú kvalitu života, navštívte gynekológa, ten vám do detailov objasní, kedy začína prechod u ženy a ako dlho prechod u ženy trvá. Poradí vám najlepší liečebný postup, ako prekonať prechod spolu s inkontinenciou, v niektorých prípadoch môže odporučiť hormonálnu liečbu, ktorá spočíva v pravidelnom užívaní estrogénu vo forme krémov a vaginálnych čapíkov. Takáto substitučná liečba zvykne žene pomôcť nielen s kontrolou nad močovým mechúrom, ale aj s vaginálnou suchosťou či dokonca návalmi tepla.

Tipy, ako zvládnuť prechod: Začnite od seba

Spôsobov, ako zvládnuť prechod, je viac. Pokiaľ vám nevyhovuje alebo nestačí hormonálna liečba, s inkontinenciou môžete bojovať aj inak. 

Výbornou pomôckou sú Kegelove cviky určené na spevnenie svalov panvového dna, ktoré môžete precvičovať doma, ale dokonca aj v práci či v aute. Variantov je niekoľko, cieľom je vždy na niekoľko sekúnd sťahovať panvové dno. Pokiaľ neviete, o ktoré svalové partie ide, zájdite na toaletu a počas močenia skúste prestať, to vám pomôže najskôr lokalizovať, kde sa tieto svaly nachádzajú. V prípade pravidelného precvičovania je možné, že sa únik moču zmierni, prípadne úplne zmizne. 

Odborníci taktiež odporúčajú vyhnúť sa zvykom, ktoré sa na prvý pohľad zdajú neškodné, no ak to preháňate, môžu vám problémy s močením ešte zhoršiť. Sem patrí pitie vody tesne pred spaním, nadmerné pitie kofeínových a iných močopudných nápojov, a, naopak, málo pohybovej aktivity. Nezabudnite myslieť pozitívne bez obáv z budúcnosti, prechod ženy predsa neznamená koniec, ale nový začiatok.