Ako si rozdeliť prácu

Je v poriadku požiadať o pomoc

Môžete byť hlavným opatrovateľom milovanej osoby. Ale to neznamená, že musíte všetku prácu robiť sami. Vaši priatelia aj vaša rodina vám pravdepodobne veľmi radi pomôžu – stačí požiadať. Ak to nespravíte, nikto nebude vedieť, že pomoc potrebujete. Tak neváhajte. 
 
Prosba o podporu nie je znakom slabosti. Naopak, získate tak voľný čas, ktorý tak potrebujete, aby ste si mohli oddýchnuť. Potom budete mať viac energie na starostlivosť o milovanú osobu. 

Ako požiadať o pomoc

Vyberte si ten správny čas. Môžete to spomenúť na rodinnom stretnutí alebo pri stretnutí s priateľmi. Alebo vtedy, keď vás uvidia, ako sa o milovanú osobu staráte. A hlavne, buďte otvorení, čo sa týka vašej situácie. Čím viac ostatní pochopia, akým výzvam čelíte, tým viac vám budú ochotní pomôcť.
 
Vaša rodina a priatelia možno len nevedia, ako vám pomôcť, aj keby chceli. Porozprávajte im podrobne o svojich úlohách, zdôraznite, že sú relatívne jednoduché a ľahké.

Ako si rozdeliť prácu?

Začnite so základnými vecami – napríklad nakupovanie. Požiadajte ostatných o konkrétnu pomoc v konkrétnom čase. Požiadajte o:
 
  • pomoc pri upratovaní domu;
  • nákup (liekov/potravín/jedla/produktov na čistenie v domácnosti);
  • návštevu milovanej osoby, aby mal/a spoločnosť (napr. pri hraní kariet alebo spoločenských hier, pri prechádzke alebo pozeraní filmov).

Ďalšie dôležité body

Vytvorte harmonogram, čím potvrdíte úlohy pre každého. A nezabudnite, že niektorí ľudia radšej pracujú v spoločnosti druhých ako sami.
 
Poskytnite svojim pomocníkom voľnú ruku, aby ste ich príliš neorganizovali. Inak si budú myslieť, že máte všetko pod kontrolou a pomoc ani nepotrebujete.

Skontaktujte sa s ostatnými opatrovateľmi

Vyhľadajte si na internete podporné skupiny pre opatrovateľov. Stretnite sa s ostatnými, ktorí sa rovnako starajú o milovanú osobu vo vašom okolí. Je dobré podeliť sa o vlastné skúsenosti s ľuďmi, ktorí prekonávajú rovnaké výzvy. Môžete získať veľa hodnotných tipov.