Starať sa doma o príbuzného, ktorý má problémy s inkontinenciou môže byť náročné. Ak zároveň trpí demenciou, je to výžva. Pri diagnóze demencie sa bežné problémy, ktoré je potrebné riešiť pri pomoci seniorom - pomoc pri návštevách toaliet, používanie inkontinenčných pomôcok, monitorovanie zdravia pokožky - dostávajú do úplne novej roviny.
Naše inkontinenčné pomôcky, vložky, nohavičky či produkty na starostlivosť o pokožku pomohli miliónov opatrovateľov efektívne zvládať únik moču ich príbuzných. Naše pomôcky tiež umožnili starším osobám s inkontinenciou žiť pohodlnejšie a dôstojne. Predtým, ako začne váš blízky používať niektorú z inkontinenčných pomôcok, mali by ste sa zamyslieť nad niektorými dôležitými faktmi, ktoré sa týkajú starostlivosti o osobu s inkontinenciou a demenciou. Váš blízky, ktorý trpí týmito problémami je často:
- neschopný slovne vyjadriť, že potrebuje navštíviť toaletu
- neschopný nájsť, rozpoznať alebo použiť toaletu,
- odmietajúci pomoc, pretože sa cíti zahanbený.
Ako opatrujúci, by ste mali pochopiť a rozpoznať tieto situácie. Zároveň by ste mali vedieť, že existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste starostlivosť, ktorú venujete vášmu príbuznému ešte viac vylepšili. Zoznam, ktorý sme zostavili nižšie, vám pomôže zvýšiť kvalitu života vášho a pomôže vám lepšie sa vysporiadať s úlohou opatrovateľa.
- POVZBUDZUJTE - povzbudzujte osoby, o ktoré sa staráte, aby požiadali o pomoc, zapájajte ich (napríklad ich nechajte, aby vám podržali ikontinenčnú pomôcku alebo balenie od krému) a informujte ich o tom, čo idete robiť (napríklad o tom, že im idete vymeniť inkontinenčnú pomôcku). Je dôležité získať ich súhlas a musia cítiť, že prispievajú k vlastnej starostlivosti.
- SVETLO - nechajte dvere na toalete v noci otvorené a svetlo zapnuté. Zmyslové receptory starších osôb sú vekom oslabené a pomôžete tak predísť ich pádu. Skvelým riešením je svetlo s pohybovým senzorom, ak vám to možnosti dovoľujú.
- FAREBNÉ KÓDOVANIE - farebne označte toaletu, vypínače či sedadlo na toalete. Kontrasné farebné kódovanie je dobrým spôsobom ako nakopnúť pamäť vášho blízkeho, ktorý si tak dokáže uvedomiť, na čo dané predmety slúžia.
- PRAKTICKÉ OBLEČENIE - pre vášho blízkeho vyberajte také oblečenie, ktoré sa jednoducho oblieka a vyzlieka.
- ZVOĽTE VHODNÉ INKONTINENČNÉ PRODUKTY - ak je váš blízky mobilný a používa inkontinenčné pomôcky, naťahovacie nohavičky TENA Pants sú ideálnym riešením. Veľmi dôležité je však zvoliť správnu veľkosť a absorpciu, aby ste predišli pretečeniu pomôcky. Prehľad všetkych našich pomôcok nájdete v sekcii Produkty.
- AK JE TO MOŽNÉ, NEVYNECHÁVAJTE NÁVŠTEVU TOALETY – ak je váš blízky mobilný, skúste podporovať jeho kontinenciu tým, že ho budete pobádať v návšteve toalety. V prípade "nehody" sa pocit zahanbenia môže zakoreniť hlboko v mozgu a ovplyniť budúce zmýšlanie.
- DODRŽIAVAJTE RUTINU - 4-6 návštev toalety počas dňa a jedna počas noci sú uplné normálne pre osoby staršie ako 60 rokov. Samozrejme dôležité je prihliadať na individuálne potreby.
- NENAHRÁDZAJTE NÁVŠTEVU TOALETY - nikdy nepoužívajte inkontinenčné pomôcky ako náhradu toalety.
- BUĎTE POZITÍVNY - chváľte svojho blízkeho a snažte sa udržať si pozitívny prístup.
- PODPORUJTE ÚPLNÉ VYPRÁZDNENIE MOČOVÉHO MECHÚRA - pri návšteve toalety sa uistite, že si váš blízky úplne vyprázdnil močový mechúr. Pár úžitočných rád ako na to nájdete nižšie.