Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Liečba fekálnej inkontinencie

Liečba fekálnej inkontinencie
This is Overlay text Default Value

Fekálna inkontinencia predstavuje nepríjemný intímny problém, za ktorý sa môže vaša milovaná osoba hanbiť a zo začiatku jej môže byť nepríjemné o ňom hovoriť. Upokojenie ranenej psychiky vašej milovanej osoby a citlivý prístup k pomoci s hygienou po objavení sa fekálnej inkontinencie, je to najlepšie, čo môžete v tomto momente pre pohodlie vašej milovanej osoby spraviť. 

Inkontinencia stolice je ochorenie, ktoré sa prejavuje zníženou schopnosťou regulácie pohybu čriev, v dôsledku ktorého dochádza k samovoľnému úniku stolice. Hoci sa za tento intímny problém mnoho postihnutých hanbí, ide o pomerne častý jav. Podľa odhadov nedobrovoľný únik stolice trápi až okolo 20 % populácie vo veku nad 85 rokov. 

Poznáme mnoho príčin vzniku fekálnej infekcie. Ochorenie sa najčastejšie prejaví v dôsledku kombinácie viacerých rizikových faktorov.

Liečba fekálnej inkontinencie patrí do rúk lekára

Veľa ťažkostí s únikom stolice môže byť zlepšených, či dokonca úplne vyliečených. Návšteva lekára a kompletná diagnostika by preto mali byť prvým krokom liečby fekálnej infekcie. Aj keď vyšetrenie môže byť vašej milovanej osobe nepríjemné, pomôžte jej prekonať obavy. 

Odkladať návštevu lekára, by ste nemali v prípade, ak sa u vašej milovanej osoby objaví niektorý z nasledujúcich príznakov fekálnej inkontinencie: 

  • únik stolice trvajúci dlhšie ako mesiac
  • bolesť pri vyprázdňovaní
  • prípadne krvácanie z konečníka, tmavá až čierna stolica

Režimové opatrenia, ktoré uľahčia vašej milovanej osobe život s fekálnou inkontinenciou

Súčasťou liečby fekálnej inkontinencie, ktorá môže byť farmakologická alebo chirurgická, sú aj špeciálne režimové opatrenia. 

Základom je používanie špeciálnych inkontinenčných pomôcok. Plienky a nohavičky prinesú vašej milovanej osobe vyšší komfort a absorbujú prípadnú uniknutú stolicu. 

Citlivá pokožka v intímnej oblasti, ktorá je vystavená dráždeniu uniknutou stolicou vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Inkontinečnú pomôcku vašej milovanej osobe vymeňte hneď potom, ako došlo k nehode. Pokožku šetrne umyte, dôkladne osušte a až potom nasaďte vašej milovanej osobe novú inkontinenčnú pomôcku

K zmierneniu problémov, ktoré so sebou prináša fekálna inkontinencia, prispieva aj špeciálna diéta. Základom stravy pacienta s fekálnou inkontinenciou by mal byť dostatok vlákniny a tekutín. Obmedziť je potrebné jednoduché cukry a nápoje s obsahom kofeínu. 

Podobne, ako pri inkontinencii moču, aj problémy s inkontinenciou stolice môže pomôcť zmierniť špeciálne cvičenie. Pokiaľ to zdravotný stav a motivácia vašej milovanej osoby dovoľujú, môžete vyskúšať špeciálne cvičenie na posilnenie panvového svalstva a kontrakciu a vytrvalosť vonkajšieho sfinktera vyvolanú ako odpoveď na relaxáciu vnútorného zvierača pomocou rektálneho balónika.