Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

What is Overactive Bladder?

Nadmerne aktívny močový mechúr, občas nazývaný aj dráždivý močový mechúr, zvyčajne znamená vysokú frekvenciu močenia počas dňa a v noci. Prirodzené vyprázdňovanie močového mechúra je 4 – 8-krát za deň. Nadmerne aktívny močový mechúr je bežnejší u starších ľudí a u žien.


Čo je príčinou nadmerne aktívneho močového mechúra?

Miera príznakov nadmerne aktívneho močového mechúra je rôzna a prechádza od mierne zvýšenej frekvencie močenia až po neustálu potrebu močenia. Príčiny sú rôzne a niekedy nie celkom jasné, ale jedným z faktorov môže byť aj obštrukcia močovej rúry.

Podráždenie močového mechúra

Podráždenie vnútornej strany močového mechúra môže viesť k pocitu potreby močenia. Jednou z príčin môže byť infekcia močového traktu, pri ktorej baktérie dráždia sliznicu vnútornej strany močového mechúra. Niektoré nápoje, ako je káva a energetické nápoje, obsahujú látky, ktoré sú schopné spôsobiť takéto podráždenie. Ďalším faktorom sú močové kamene. 
 
Existujú aj vonkajšie faktory, ktoré môžu byť príčinou vonkajšieho podráždenia močového mechúra a tým spôsobiť pocit potreby močenia. Zápcha spolu s niektorými gynekologickými ochoreniami, ako je pokles maternice či nádory na vaječníkoch, môžu byť príčinou vonkajšieho podráždenia močového mechúra a spôsobiť pocit potreby močenia.

Faktory životného štýlu a ďalšie príčiny

Nadmerný príjem tekutín vedie k nadmernému množstvu moču (polyúria), čo spôsobuje pocit potreby močenia a vyššiu frekvenciu návštev toalety z dôvodu rýchleho naplnenia močového mechúra. Niektoré jedlá, ako je napríklad polievka, ovocie a zelenina, obsahujú väčšie množstvo tekutín, takže tiež môžu spôsobiť zvýšené močenie.
 
Ďalším dôvodom nadmerného množstva moču môže byť neliečená cukrovka. Vysoký krvný cukor (hyperglykémia) môže spôsobovať nadmerný smäd a následne tvorbu moču, t. j. polyúria.