Nachádzate sa v <country>

Zvoľte lokálnu stránku TENA pre lokálne informácie.

Čo je nadmerne aktívny močový mechúr?

Dve ženy pijú kávu na balkóne

Nadmerne aktívny močový mechúr, občas nazývaný aj dráždivý močový mechúr, zvyčajne znamená vysokú frekvenciu močenia počas dňa a v noci. Prirodzené vyprázdňovanie močového mechúra je 4 – 8-krát za deň. Nadmerne aktívny močový mechúr je bežnejší u starších ľudí a u žien.


Čo je príčinou nadmerne aktívneho močového mechúra?

Miera príznakov nadmerne aktívneho močového mechúra je rôzna a prechádza od mierne zvýšenej frekvencie močenia až po neustálu potrebu močenia. Príčiny sú rôzne a niekedy nie celkom jasné, ale jedným z faktorov môže byť aj obštrukcia močovej rúry.

Podráždenie močového mechúra

Podráždenie vnútornej strany močového mechúra môže viesť k pocitu potreby močenia. Jednou z príčin môže byť infekcia močového traktu, pri ktorej baktérie dráždia sliznicu vnútornej strany močového mechúra. Niektoré nápoje, ako je káva a energetické nápoje, obsahujú látky, ktoré sú schopné spôsobiť takéto podráždenie. Ďalším faktorom sú močové kamene. 
 
Existujú aj vonkajšie faktory, ktoré môžu byť príčinou vonkajšieho podráždenia močového mechúra a tým spôsobiť pocit potreby močenia. Zápcha spolu s niektorými gynekologickými ochoreniami, ako je pokles maternice či nádory na vaječníkoch, môžu byť príčinou vonkajšieho podráždenia močového mechúra a spôsobiť pocit potreby močenia.

Faktory životného štýlu a ďalšie príčiny

Nadmerný príjem tekutín vedie k nadmernému množstvu moču (polyúria), čo spôsobuje pocit potreby močenia a vyššiu frekvenciu návštev toalety z dôvodu rýchleho naplnenia močového mechúra. Niektoré jedlá, ako je napríklad polievka, ovocie a zelenina, obsahujú väčšie množstvo tekutín, takže tiež môžu spôsobiť zvýšené močenie.
 
Ďalším dôvodom nadmerného množstva moču môže byť neliečená cukrovka. Vysoký krvný cukor (hyperglykémia) môže spôsobovať nadmerný smäd a následne tvorbu moču, t. j. polyúria.