Prestaňte sa znepokojovať, začnite tomu rozumieť

Keď vezmeme do úvahy, že oslabením močového mechúra trpí každá štvrtá žena a môže k nemu dôjsť v akomkoľvek veku, človek by si myslel, že sa o tom budeme učiť v škole. A ak sme sa o tom aj učili, zdá sa, že väčšina z nás práve chýbala! Pre každý prípad, na pripomenutie uvádzame, ako pracuje močový mechúr alebo močové ústrojenstvo a prečo niekedy nefunguje úplne dokonale.

Inkontinencia sa častejšie vyskytuje u žien starších ako 53 rokov alebo u mladších?


Výsledky

Ako funguje močové ústrojenstvo

Úlohou obličiek je filtrovať nepotrebné látky z krvi a odosielať ich do močového mechúra (dutý orgán zo svaloviny, v ktorom sa zhromažďuje moč), ktorý sa dokáže roztiahnuť a udržať objem až 500 ml. Keď je naplnený do polovice, nervy odošlú do mozgu signál, že je čas vymočiť sa a moč postúpi nadol cez uretru (močovú rúru), ktorú zachovávajú uzavretú zvierače panvového dna. Keď je močový mechúr plný, vnútorný zvierač panvového dna sa otvorí, vonkajší zvierač panvového dna však možno pomocou vôle držať uzavretý a zachovať si tak kontrolu nad močením. Úlohou svalov panvového dna, ktoré sa nachádzajú pod močovým mechúrom a okolo močovej rúry, je udržiavať ich správne fungovanie. Každá štvrtá žena a každý ôsmy muž sa počas života stretnú s narušením tohto procesu.

Aké sú teda hlavné príčiny oslabenia močového mechúra?

Mohli by ste mať oslabené svaly panvového dna?
Vo väčšine prípadov je oslabenie močového mechúra spôsobené oslabením svalov panvového dna, ktoré zachovávajú močovú trubicu uzavretú. Keď stratia svoju pružnosť, pri každodenných činnostiach, ako je smiech, kašľanie, zdvíhanie či beh, môžu spôsobiť únik moču. Možno ich však znovu posilniť – navštívte časť Cvičenie, kde nájdete užitočné informácie o cvičeniach panvového dna.

U žien sú hlavné príčiny oslabenia močového mechúra najmä následkom  zmien odohrávajúcich sa počas tehotenstva, pôrodu a menopauzy (príčiny oslabenia močového mechúra u mužov sú uvedené v časti TENA muži).

Ste matkou?


Materstvo so sebou prináša veľa radosti (napriek prvým bezsenným nociam), no pri tehotenstve a pôrode telo prechádza všetkými druhmi zmien – hormonálnych i fyzických. Oslabenie močového mechúra je preto bežným vedľajším javom počas tehotenstva alebo pôrodu. Kombinácia hormonálnych zmien, tlaku maternice na močový mechúr a námahy pri samotnom pôrode môže znížiť výkonnosť panvových svalov.

Oslabenie močového mechúra sa môže vyskytnúť počas tehotenstva alebo krátko po ňom, u niektorých žien dokonca dlho po tom, čo ich deti vyrástli. U žien, ktoré ním trpia v období tehotenstva a po ňom, ide často o dočasný stav. Mnohé ženy spozorovali skutočné zlepšenie vďaka cvikom panvového dna, ktoré nájdete v časti Cvičenie.

Prechádzate menopauzou?

Pri menopauze sa vyskytujú iné fyzické a hormonálne zmeny. Ide najmä o zníženie množstva estrogénu v brušných svaloch. Môže to spôsobiť posunutie polohy močového mechúra, pričom sa zníži výkonnosť svalov, ktoré ho zachovávajú uzavretý.

Máte nadváhu?

Pri nadváhe sa môže vyskytnúť nadmerný tlak na brušné a panvové svaly vedúci k oslabeniu močového mechúra.

Choroby

Medzi ostatné príčiny oslabenia močového mechúra patria choroby, ako napríklad mozgová príhoda, demencia alebo cukrovka. Poškodenie alebo porušenie nervových dráh je často príčinou, ktorá zabraňuje prenosu správnych signálov medzi mozgom a močovým mechúrom, resp. v prípade demencie ide o neschopnosť zaregistrovať tieto signály. Toto môže viesť k tomu, že močový mechúr je nadmerne aktívny (potreba častého močenia), alebo nedostatočne aktívny (neúčinné vyprázdnenie močového mechúra spôsobujúce únik moču).

Neurologické poškodenie

Aj Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, rázštep chrbtice, skleróza multiplex alebo poškodenie mozgu môžu mať negatívny vplyv na spôsob komunikácie medzi mozgom a močovým mechúrom, čo má za následok neschopnosť ovládať močový mechúr alebo ho úplne vyprázdniť .

Užívate lieky predpísané na inú chorobu?


Inkontinencia môže byť vedľajším javom pri užívaní istých liekov a niektoré lieky majú močopudné účinky spôsobujúce častejšie nutkanie na močenie. Ak ste v poslednom čase začali užívať nový liek alebo prešli zo starého lieku na nový a súčasne ste stratili schopnosť ovládať svoj mechúr, oplatí sa dohodnúť si prehliadku u lekára, aby stanovil, či je to možná príčina oslabenia močového mechúra. Niekedy možno lieky na iné choroby vymeniť alebo znížiť ich dávkovanie bez toho, aby sa zmenila ich účinnosť.

Pravidelne trpíte močovými infekciami?

Močové infekcie môžu viesť k precitlivenosti močového mechúra. Je to situácia, keď močový mechúr nesprávne odosiela telu naliehavé signály na rýchle vyprázdnenie, keď nie je úplne plný.

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa príčin oslabenia močového mechúra, obráťte sa na svojho zdravotného poradcu.