Tipy a rady týkajúce sa zvládania inkontinencie

Prvým krokom je zistiť, či zopár jednoduchých zmien v životnom štýle môže mať za následok pozitívnu zmenu.

Neprestávajte piť

Možno máte tendenciu znižovať množstvo vypitej tekutiny, no potom bude Váš moč koncentrovanejší a bude dráždiť močový mechúr, v dôsledku čoho bude mechúr aktívnejší. Odporúčame piť bežné množstvo tekutiny ako reakciu na prirodzený pocit smädu. Tak by si mal moč zachovať zdravú, svetložltú farbu. Ako zrejme očakávate, priveľa pitia spôsobí zvýšenie nutkania na močenie, preto sa jednoducho snažte zachovať zdravú rovnováhu.

Nápoje pri spoločenských udalostiach

Život si musíte užívať a inkontinencia Vás nikdy nesmie prinútiť obmedziť svoje radosti! Musíte však vziať do úvahy, že kofeín, alkohol a perlivé nápoje sú močopudné, teda spôsobujú častejšiu návštevu toalety.

Regulácia hmotnosti

Existuje vzťah medzi nadváhou a inkontinenciou. Ak chcete teda trochu schudnúť, toto môže byť popud na začiatok.

Ak ste fajčiar

V skutočnosti nespôsobuje inkontinenciu samotné fajčenie, ale súvisiace kašľanie, pri ktorom sa môže vyvíjať tlak na močový mechúr. Možno je to ďalší dôvod na zváženie, či s fajčením neprestať.

Cvičenie (bez potenia)

Kontrolu nad močovým mechúrom možno často zlepšiť pomocou cvičení panvového dna, a tak sa tento druh fyzioterapie vo všeobecnosti považuje za prvý krok v rámci liečby stresovej inkontinencie.V skutočnosti možno až 70 % ľahkých až stredne ťažkých prípadov zlepšiť alebo dokonca vyliečiť pravidelnými a správnymi cvičeniami panvového dna v priebehu 3 až 6 mesiacov, no nezabudnite, že v cvičení treba pokračovať, aby jeho účinky pretrvali. Pomocou týchto cvičení sa získa opätovná kontrola nad svalmi, ktoré zachovávajú močovú rúru uzavretú. Nikdy nie je neskoro začať – Vaše príznaky sa môžu zlepšiť, aj keď máte okolo sedemdesiatky či osemdesiatky. Podrobný sprievodca cvičeniami panvového dna je uvedený v časti Cvičenie.

Na pomoc pri správnom vykonávaní týchto cvičení Vám odborník môže odporučiť techniky ako biofeedback (metóda na sledovanie a ovládanie základných telesných procesov) a elektrická stimulácia.

Lekárske zariadenia

Kde nestačí fyzioterapia, existujú ďalšie možnosti, ktoré lekár zváži. Dočasným riešením môže byť zavedenie katétra s prenosným drenážnym vreckom, najmä ak je inkontinencia následkom inej operácie, z ktorej sa zotavujete.
Najbežnejšie používanými pomôckami pri oslabení močového mechúra sú savé inkontinenčné produkty. Sú špeciálne určené na ochranu pred pretečením moču a zápachom a vyrábajú sa v širokom sortimente veľkostí a úrovní sania. Kliknite sem a získajte viac informácií o výhodách ochranných pomôcok pri inkontinencii.

Lieky a operačné zákroky

V niektorých krajinách existujú isté lieky na recept používané na liečbu stresovej inkontinencie a v niektorých prípadoch môže Vás urológ alebo urogynekológ zvážiť operačné zákroky. Podrobnosti o takejto liečbe je najvhodnejšie prekonzultovať so špecialistom na kontinenciu alebo s urológom.

Pomoc pri urgentnej inkontinencii

Niekedy sa označuje ako nadmerne aktívny močový mechúr a ide o situáciu, keď sa dostaví náhle a nezadržateľné nutkanie na močenie.

Zjednodušte si život po svojom

Keď sa dostaví náhle nutkanie na močenie, posledná vec, ktorú potrebujete, je beh na toaletu plný prekážok alebo zápasenie so svojím odevom. Preto si zaistite jednoduchý prístup na toaletu a vyhýbajte sa zložitým odevom s nemotorným zapínaním. Užitočný tip pre inkontinenciu:Kombinéza či nohavice s trakmi asi nie sú ten najlepší nápad!

Pri tomto druhu inkontinencie je ďalšou možnosťou skúsiť si vytrénovať močový mechúr, čo môže fungovať až u 50 % prípadov. Pritom sa snažíte prinútiť svoj močový mechúr, aby udržal väčšie množstvo moču a znížiť počet močení. Skúste to odďaľovaním cesty na toaletu čo najdlhšie, aby močový mechúr prestal „preháňať“ potrebu močenia, keď je plný len spolovice. Časom Vám to pôjde lepšie.

Môže cvičenie pomôcť?

Cvičenia panvového dna sa bežnejšie používajú pri stresovej inkontinencii, no pomáhajú aj v niektorých prípadoch urgentnej inkontinencie. Viac zistíte v časti Cvičenie

Lekárske zariadenia

Kde je vytrénovanie močového mechúra nevhodné, existujú ďalšie druhy liečby. Dočasným riešením môže byť zavedenie katétra s prenosným drenážnym vreckom, najmä ak je inkontinencia následkom inej operácie, z ktorej sa zotavujete.

Najbežnejšie používanými lekárskymi pomôckami sú savé inkontinenčné produkty. Sú špeciálne určené na ochranu pred pretečením moču a zápachom a vyrábajú sa v širokom sortimente veľkostí a úrovní sania. Kliknite sem a dozveďte sa viac o výhodách ochranných pomôcok pri inkontinencii.

Lieky a operačné zákroky

Urgentná inkontinencia je niekedy známa ako nadmerne aktívny močový mechúr a existujú isté lieky, ktoré môžu pomôcť znížiť nadmernú aktivitu močového mechúra, operačné riešenia sú však zriedkavé. Podrobnosti o týchto liekoch je najvhodnejšie prekonzultovať so špecialistom na kontinenciu alebo s urológom.

Pomoc pri zmiešanej inkontinencii

Najlepšou radou pri zmiešanej inkontinencii je sústrediť sa na najvýraznejšie príznaky a skúsiť najprv zvládnuť tieto. Môžete začať cvičeniami panvového dna pre stresovú inkontinenciu alebo trénovaním močového mechúra pri urgentnej inkontinencii. Keď sa hlavné príznaky zlepšia, začnite sa venovať ostatným.

Pomoc pri funkčnej inkontinencii

Ak Vám fyzické alebo psychické postihnutie zabraňuje dostať sa na toaletu včas, nie je to Vaša chyba, a preto je dôležité zabrániť tomu, aby Vám táto situácia spôsobovala stres a úzkosť. Za týchto okolností možno z lekárskeho hľadiska vykonať len málo, môžete však minimalizovať dopad takýchto nehôd používaním ochranných pomôcok pri inkontinencii. Vždy Vám zaistia sebaistotu, že zachytia pretečený moč a Vy si zachováte sviežosť, sucho a pohodlie.

Uľahčite si cestu na toaletu

Keď sa dostaví náhle nutkanie na močenie, posledná vec, ktorú potrebujete, je beh na toaletu plný prekážok alebo zápasenie so svojím odevom. Preto si zaistite jednoduchý prístup na toaletu a vyhýbajte sa zložitým odevom s nemotorným zapínaním. Užitočný tip pre inkontinenciu:Kombinéza či nohavice s trakmi asi nie sú ten najlepší nápad!

Pomoc pri neurologickej inkontinencii

Tento druh inkontinencie sa, žiaľ, lieči len ťažko, no ochranné pomôcky pri inkontinencii zaistia, že nebude nadbytočne zasahovať do Vášho každodenného života.

Prostredníctvom nášho  vyhľadávača produktov vyhľadajte správny produkt pre seba a objednajte si vzorku zadarmo.