Tipy od ostatných opatrovateľov

Opatrovanie milovaného blízkeho Vám môže do života priniesť zmenu, často spojenú s emóciami, aké ste ešte nezažili. Niektorí ľudia majú pocit, že opatrovanie milovaného blízkeho je len ich zodpovednosťou a nikoho iného. Možno im je nepríjemné požiadať o pomoc a myslia si, že nikto nedokáže poskytovať rovnako dobrú starostlivosť, alebo možno opatrovaný človek prijíma starostlivosť len od nich. Každá situácia je iná, no mnoho ľudí zistí, že ich emócie sa menia – od lásky a uspokojenia súvisiaceho s opaterou až po zlosť vyplývajúcu z jej vplyvu na ich život. Môže to viesť k pocitom, ako je vina, stres, hnev a vyčerpanie. Rozpoznajte tieto emócie a porozprávajte sa o nich s dôveryhodným priateľom alebo v podpornej skupine.

Je v poriadku, keď požiadate o pomoc

Priatelia a rodina sú obrovským zdrojom pomoci a podpory, preto nemajte pocit, že by Vám mali za zlé, keby ste ich požiadali o pomoc. Je viac ako pravdepodobné, že budú obdivovať, čo robíte, a radi by nejako prispeli. Keď požiadate o pomoc, nie je to slabosť. Môžete tak získať voľný čas, ktorý potrebujete na to, aby ste boli lepším opatrovateľom.

Požiadajte členov rodiny, aby vykonávali niektoré domáce práce, alebo aby boli k dispozícii v niektorých časoch počas týždňa. Najvhodnejšie je urobiť to na rodinnom stretnutí, pretože keď uvidia, že aj ostatní prikladajú ruku k dielu, budú ochotnejší spolupracovať ako dobrovoľníci. Zostavte rozpis, kde sa zaznamená prísľub účasti jednotlivých členov, a povzbuďte ľudí, aby pracovali v páre, ak majú pocit, že sami pomoc nezvládnu.

Prijmite aj ponuky pomoci od priateľov. Ak sa nemôžete dostať do obchodu a oni idú na nákup, určite im nebude robiť problém kúpiť pár vecí navyše pre Vás. Môžu Vám pomôcť aj s príležitostnými domácimi prácami, ako je napríklad kosenie trávnika. Majte na pamäti, že nie všetka pomoc priateľov musí priamo súvisieť s opatrovaným človekom – každá ich pomoc Vám môže uvoľniť trochu vzácneho času, aby ste si mohli urobiť prestávku.

Podeľte sa o úspechy i neúspechy

My všetci vieme, že opatrovanie milovaného blízkeho trpiaceho inkontinenciou v sebe zahŕňa úspechy i neúspechy. Existujú rozpačité chvíle, humorné chvíle i chvíle, keď si uvedomíte, že poskytovanie najlepšej možnej starostlivosti je nesmierne radostné privilégium. Keď sa podelíte o tieto pocity, pomôže to ostatným v podobnej situácii a povzbudí ich to, a súčasne Vám to umožní zachovať si zmysel pre rovnováhu. Dohodnite sa, že sa s rodinou a priateľmi, ktorí Vám pomáhajú s opatrovaním, budete stretávať raz za týždeň či mesiac. Keď sa spolu porozprávate o úspechoch i neúspechoch, môžete spoločne vytvoriť silnú sieť podpory, ktorá Vám umožní uvoľniť sa v prostredí plnom porozumenia.

Opatrovaný človek môže byť niekedy sám sebou znechutený a vylievať si zlosť na Vás. V takom prípade majte vždy na mysli, že opatrovaný človek si nevyberal, či chce byť od Vás závislý. Túto situáciu musel prijať a je možné, že ho ubíja. Skúste presmerovať svoj hnev skôr na zdravotný stav milovaného blízkeho ako na ľudskú bytosť, ktorá sa s ním borí. Niekedy pomôže priviesť tretiu osobu, ktorá rozptýli napätie a podelí sa s vami o bremeno.

Napíšte si to

Jednou z najstarších a najlepších terapií na zvládanie úspechov a neúspechov je spísať si ich. Možno preto je písanie denníka takou starou tradíciou. Je jasné, že po dlhom a namáhavom dni zrejme nemáte silu písať román. Skúste si však raz týždenne spísať zoznam vecí, ktoré sa Vám podarili, a vecí, ktoré dopadli zle. Prečítajte si dobré veci a porozmýšľajte, ako na nich nasledujúci týždeň môžete stavať. Potom si prečítajte zlé veci a porozmýšľajte, či ich nemožno minimalizovať.

Vlastné zdravie na prvom mieste

Dobrý opatrovateľ musí byť nepochybne v dobrom zdravotnom stave, preto rozpoznajte, kedy nie ste vo svojej koži a uskutočnite kroky na zachovania svojho zdravia. Je jednoduché zanedbávať veci, ako je strava, keď opatrujete milovaného blízkeho – čas letí a s jedlom sa ponáhľate. Preto sa usilujte dopriať si denne tri plnohodnotné jedlá. Budete mať viac energie a všeobecne sa budete lepšie cítiť.

Pomôže Vám prestávka

Ak sa na Vás valí kopec vecí, neviňte za to seba. Pokojne sa prispôsobte novým zodpovednostiam a novým spôsobom vykonávania vecí. Pri opatere sú nevyhnutné najmä pravidelné prestávky. Potľapkajte sa po pleci za to, že podávate vynikajúci výkon, a čo je najhlavnejšie, raz za čas si urobte prestávku – zaslúžite si ju.

Trochu čerstvého vzduchu

Možno Vám to bude pripadať ako názor Vašej starej mamy, no skutočne nič nenahradí trochu čerstvého vzduchu. Hoci len päťminútová prestávka na prechádzku okolo bloku domov môže pozdvihnúť ducha a pomôcť vidieť veci z inej perspektívy. Pokúste sa stráviť každý deň za svetla trochu času vonku, aby ste si občerstvili ducha (a zvýšili úroveň vitamínu D). A nezabúdajte, že to isté platí aj pre opatrovaného človeka. Teda ak má chuť ísť príležitostne von, podporte ho v tom.

Rozmaznávajte sa

Pokúste sa každý deň si vyhradiť chvíľu, keď sa budete rozmaznávať. Každé ráno si vyhraďte chvíľu počas dňa pre vlastné potešenie – na niečo, na čo sa budete tešiť. Môžete si napríklad naplánovať, že popoludní si vychutnáte čokoládový keks, večer si dáte pohár vína alebo si doprajete dlhý, horúci kúpeľ. Nech je to čokoľvek, naplánujte si to, dodržte to a vychutnajte si to.

Oslavujte svoju prácu

Vaša práca je náročná, no ako často rozmýšľate o všetkom tom dobre, ktoré robíte, o pohodlí, opatere a dôstojnosti, ktoré prinášate svojmu milovanému blízkemu? Je ľahké uviaznuť v každodennej rutine a zabudnúť na to. Skúste nezabúdať, že máte byť hrdá/-ý na svoju prácu. Opatrovatelia sú zvláštna skupina ľudí, ktorí sú oporou samotnej štruktúry spoločnosti. Niekedy si to Vy, Vaša rodina a priatelia potrebujete pripomenúť.

Získajte odborné poradenstvo od profesionálnych organizácií

Vo vašej oblasti sa možno nachádzajú opatrovateľské centrá pre dospelých alebo zdravotné organizácie. Ak áno, možno Vám umožnia nechať opatrovanú osoby v ich starostlivých rukách, aby ste si na niekoľko hodín mohli urobiť prestávku. Ďalšou výhodou je, že opatrovaný človek dostane možnosť zoznámiť sa s ostatnými návštevníkmi. Mnohé z týchto organizácií ponúkajú dopravu, nepravidelné skupinové aktivity, napríklad denné výlety, a pripravujú jedlo. Možno dokonca poskytujú donášku jedla domov. Ďalšie nápady a rady, ako si uľahčiť opatrovanie milovaného blízkeho, nájdete v kaviarni.

Ďalšie užitočné služby poskytujú niektoré lekárne, ktoré vykonávajú bezplatnú donášku, a niektoré školy, vyššie stredné školy alebo skupiny mládeže, ktoré organizujú iniciatívy pre študentov či členov. Ak plánujú pomáhať v rámci komunity, mohli by pomôcť aj Vám.

Profesionálni opatrovatelia, ktorí prídu domov a postarajú sa o Vášho milovaného blízkeho, sú k dispozícii vo väčšine oblastí. Umožnia Vám stretnúť sa s priateľmi či len venovať sa sami sebe. Ak si chcete urobiť dlhšiu prestávku a odcestovať, zistite si opatrovateľské domovy, ktoré ponúkajú obmedzené obdobie pobytu.

V časti užitočné odkazy sú uvedené organizácie alebo sa informujte na miestnom zdravotnom úrade, aké podporné služby sú k dispozícii vo Vašej oblasti. Zistite, čo je k dispozícii vo Vašej blízkosti.

Skontaktujte sa s ostatnými opatrovateľmi

Vyhľadajte podpornú skupinu a stretnite sa s ostatnými ľuďmi opatrujúcimi svojich milovaných vo Vašej oblasti. Keď sa podelíte o skúsenosti s ľuďmi, ktorí prechádzajú podobnou situáciou, zachováte si sebaistotu a získate aj užitočné tipy a rady.

Zistite, či nemáte nárok na pomoc

Možno máte nárok na pomoc a finančnú podporu alebo na preplácanie produktov od zdravotníckeho systému. Pozrite si pravidlá pre recepty/preplácanie a zistite, na čo máte nárok. Ak áno, obráťte sa na zdravotnícky systém.

Neustále sa vzdelávajte

Sledovaním nových myšlienok, produktov a techník nezaručíte len to, že budete vyberať najlepšie veci pre Vás i milovaného blízkeho. Pomôže Vám to aj v tom, že zostanete v spojení so širšou komunitou opatrovateľov. Kde to bude možné, na Nástenke budeme uverejňovať podrobnosti o príslušných novinkách.

Ak môžete ponúknuť radu súvisiacu s tým, ako sa starať o seba ako opatrovateľa, tu pošlite svoje tipy, aby ostatní mohli získať úžitok z Vašich skúseností.