Aké sú príčiny ženskej inkontinencie?

Môže mať oslabené svaly panvového dna?

Oporou pre močový mechúr a močovú trubicu, ktorá ich drží na správnom mieste, sú svaly panvového dna, ktoré zachovávajú močový mechúr uzavretý. Svaly vekom postupne ochabujú a keď tieto svaly stratia silu a flexibilitu, k úniku moču môže dôjsť aj pri bežných činnostiach, ako je napríklad kašľanie. Je to najbežnejšia príčina inkontinencie.

Stratila pohyblivosť?

Je to najbežnejšia príčina ženskej inkontinencie, ktorá môže zabrániť človeku reagovať včas na potreby močového mechúra.
Trpí psychickou chorobou?
Ak opatrujete človeka s psychickou chorobou, možno jednoducho nedokáže rozpoznať potrebu močiť či vyprázdniť sa alebo pre svoju chorobu nedokáže reagovať na tieto signály.

Bola jej diagnostikovaná choroba?

Inkontinenciu môžu spôsobiť aj niektoré choroby, najmä tie, ktoré ovplyvňujú mozog alebo nervový systém, ako je napríklad Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, demencia, skleróza multiplex a poškodenie mozgu. Deje sa to v dôsledku poškodenia nervových kanálov vedúcich z mozgu. Dôsledkom môže byť buď nadmerne aktívny močový mechúr (potreba často močiť), alebo nedostatočne aktívny močový mechúr (jeho nedostatočné vyprázdňovanie spôsobujúce únik moču). Môže to viesť aj k inkontinencii stolice. Inkontinenciu môžu spôsobiť aj cukrovka alebo mozgová príhoda.

Užíva lieky predpísané na inú chorobu?

Ženská inkontinencia môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov. Ak Váš milovaný blízky v poslednom čase začal užívať nový liek alebo prešiel zo starého lieku na nový a súčasne stratil kontrolu, oplatí sa dohodnúť si prehliadku u lekára. Niekedy možno lieky vymeniť, znížiť ich dávkovanie alebo ich dokonca prestať užívať.

Pravidelne trpí infekciami močových ciest?

Infekcie močových ciest môžu viesť k precitlivenosti močového mechúra. Medzi príznaky tohto stavu môžu patriť naliehavé nutkanie na močenie, časté vyprázdňovanie močového mechúra cez deň aj v noci (alebo v malých množstvách) a neschopnosť dosiahnuť toaletu včas.

Trpí pravidelne zápchou?

Zápcha je jednou z najbežnejších príčin inkontinencie stolice. Chronická zápcha môže viesť k tomu, že impaktovaná tvrdá stolica v konečníku bude príliš veľká na to, aby mohla odísť. Následkom toho sa svaly konečníka a čriev roztiahnu a eventuálne oslabnú. Okolo tvrdej stolice môže prechádzať aj vodnatá stolica a únikom spôsobiť inkontinenciu stolice.

Môže mať oslabené svaly panvového dna?

Oporou pre močový mechúr a močovú trubicu, ktorá ich drží na správnom mieste, sú svaly panvového dna, ktoré zachovávajú močový mechúr uzavretý. Svaly vekom postupne ochabujú a keď tieto svaly stratia silu a flexibilitu, k úniku moču môže dôjsť aj pri bežných činnostiach, ako je napríklad kašľanie.

Je po menopauze?

Všetky svaly časom ochabujú a zníženie množstva estrogénu po menopauze ovplyvňuje najmä brušné svaly. Následkom toho sa močový mechúr posunie a svaly okolo močových ciest sú menej účinné.

Má nadváhu?

Ak má opatrovaná osoba nadváhu, na brušné a panvové svaly sa vyvíja nadmerný tlak, čo môže viesť k únikom moču.

Fajčí?

Nepriamou príčinou únikov môže byť u fajčiarov kašľanie, najmä pre frekvenciu a prudký nápor pri každom zakašľaní. Ďalším faktorom je u fajčiarov zvýšené riziko chorôb obehového systému a následného predpísania močopudných liekov, ktoré tiež zvyšujú pravdepodobnosť úniku.

Je to ešte dieťa?

Vyššie uvedené príčiny neplatia pre opatrované dieťa, preto si v sekcii o deťoch v tejto časti pozrite špeciálne príčiny inkontinencie u detí.

Ak nemáte istotu o príčine inkontinencie milovanej osoby, prečítajte si časť Príčiny alebo ďalšiu pomoc vyhľadajte v časti Druhy.