Aké druhy inkontinencie existujú?

V závislosti od fyzickej príčiny môže človek trpieť rôznymi druhmi inkontinencie. Nech Vaša milovaná osoba trpí akýmkoľvek druhom, je dôležité mať na pamäti, že pomocou správnych produktov ju možno úspešne zvládať. Najbežnejšie druhy sú stresová a urgentná inkontinencia a dosť často sa vyskytuje aj kombinácia oboch týchto druhov. Pri rozhodovaní Vám pomôžu nasledujúce otázky.

Zapojte sa do tohto rýchleho hlasovania a povedzte nám viac o svojej situácii

Ako sa rozprávate s milovaným človekom o inkontinencii?Poslať

Nedokáže Vaša milovaná osoba dosiahnuť toaletu?

Funkčná inkontinencia je neschopnosť dosiahnuť toaletu včas v dôsledku nedostatočnej pohyblivosti alebo duševnej choroby, napríklad demencie alebo Alzheimerovej choroby. Ak je opatrovaný človek pripútaný na lôžko, na kolieskové kreslo alebo sa nedokáže pohybovať bez pomoci, inkontinencia sa vyskytuje bežne.

Trpí nervovým poškodením?

Niektoré choroby, napríklad Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, mozgová príhoda, cukrovka alebo skleróza multiplex, môžu spôsobiť reflexnú inkontinenciu. V takom prípade mozog nedokáže rozpoznať signály na močenie, často v dôsledku nervového poškodenia spôsobeného zranením alebo chorobou.

Spôsobuje nečakané úniky fyzická námaha?

Stresová močová inkontinencia (SUI) je stav, keď z močového mechúra nečakane unikne moč vplyvom tlaku spôsobeného fyzickou námahou, ako je kašľanie, kýchanie, smiech, zdvíhanie ťažkých predmetov či cvičenie. Uniknuté množstvá bývajú menšie, no vyskytujú sa aj väčšie úniky. Je to najbežnejší druh inkontinencie u žien.

Máva nekontrolovateľné náhle nutkanie na močenie bez výstrahy?

Pravdepodobne ide o urgentnú močovú inkontinenciu (UUI). Urgentná inkontinencia je stav, keď sa močový mechúr usiluje vyprázdniť napriek maximálnej snahe potlačiť únik moču. Vtedy je nedostatok koordinácie medzi impulzmi, ktoré mozog dáva močovému mechúru, a tým, čo močový mechúr vykonáva. Môže to mať za následok dosť veľké úniky moču a zvýšenú frekvenciu močenia. Je to najbežnejší druh inkontinencie u mužov a bežne súvisí so zväčšenou prostatou alebo s operáciou prostaty. Je však relatívne bežný aj u žien.

Trpí viacerými druhmi inkontinencie?

Zmiešaná inkontinencia je kombinácia viacerých druhov inkontinencie. Niektorí ľudia napríklad trpia kombináciou stresovej a urgentnej inkontinencie.

Trpí odkvapkávaním moču po vymočení?

Inkontinencia z pretečenia sa vyskytuje u mužov, keď sa močový mechúr nevyprázdni úplne, moč sa nazbiera v koncovej časti penisu a začne odkvapkávať. Tento stav je často spôsobený prekážkou, ako je upchanie stolicou či zväčšená prostata, nervovým poškodením alebo abnormalitou v močovej trubici.

Trpí inkontinenciou stolice?

Fekálna inkontinencia je nedobrovoľný odchod stolice. Medzi príčiny fekálnej inkontinencie patrí zápcha alebo hnačka, poškodenie análneho zvierača alebo konečníka, strata objemu konečníka alebo porucha činnosti panvového dna.

Ak opatrovaný človek trpí fekálnou inkontinenciou, je vhodné poradiť sa so zdravotným pracovníkom a liečbe a zvládaní tohto stavu.

Teraz už poznáte všetky hlavné druhy inkontinencie. Ak sa chcete dozvedieť o tom, čo môžete urobiť na zvýšenie pohodlia Vašej milovanej osoby a vypočuť si praktické rady od ostatných opatrovateľov, prejdite do časti Čo môžete urobiť.

Ak sa zdá, že žiadny z vyššie uvedených druhov inkontinencie  nezodpovedá stavu milovanej osoby, je vhodné obrátiť sa na zdravotného pracovníka a dohodnúť s ním osobnú diagnostiku.