Opatrovaná osoba sa dokáže samostatne umyť aj obliecť. Niekedy nedokáže kontrolovať svoj močový mechúr.

Oddramatizujte situáciu


Pochopiteľne môže byť pre Vašu milovanú osobu nepríjemné trpieť stratou kontroly a únikmi, no nesmie jej to brániť v spoločenskom styku a aktivitách, čím by sa nežiaduco znížila jej radosť zo života. Keď sa s ňou úprimne a s pochopením porozprávate o jej situácii, pomôže jej to uvedomiť si, že inkontinencia nemusí radikálne zmeniť jej život a so správnymi produktmi a tipmi pre životný štýl si môže naďalej vychutnávať bežné spoločenské aktivity bez strachu zo strápnenia.

Uistite ju, že nie je jediným človekom, ktorý trpí inkontinenciou


Inkontinencia sa v skutočnosti vyskytuje bežne. V skutočnosti sa s ňou počas života stretne každá štvrtá žena a každý ôsmy muž. U žien je teda taká bežná ako senná nádcha. Existuje mnoho príčin, je to jednoducho jedna zo zdravotných ťažkostí, ktoré sa vyskytujú u niektorých ľudí – mladých i starších.

Zistite, či zopár jednoduchých zmien v životnom štýle môže mať za následok pozitívnu zmenu

Príjem tekutín

Možno má opatrovaná osoba tendenciu znižovať množstvo vypitej tekutiny, no potom bude jej moč koncentrovanejší a bude dráždiť močový mechúr, v dôsledku čoho bude aktívnejší. Odporúčame piť bežné množstvo tekutiny ako reakciu na prirodzený pocit smädu. Tak by si mal moč zachovať zdravú, svetložltú farbu. Ako zrejme očakávate, priveľa pitia spôsobí zvýšenie nutkania na močenie, preto sa jednoducho snažte zachovať zdravú rovnováhu.

Uvedomte si, že niektoré nápoje majú močopudný účinok

Samozrejme nechcete milovanú osobu obmedzovať v obľúbených veciach, no treba vziať do úvahy, že kofeín, alkohol a sýtené nápoje sú močopudné, teda spôsobujú častejšiu návštevu toalety.

Spoločne vytvorte vhodné prostredie

Vaša milovaná osoba iste ocení cestu na toaletu bez prekážok, aby sa tam v prípade potreby mohla rýchlo dostať. Súčasne môže uprednostňovať odev, ktorý sa jednoducho vyzlieka, napríklad dlhé tričko a nohavice so šnúrkou v páse. Možno pomôže, keď jej dáte k dispozícii vlastný kôš na bielizeň. Človek tak bude mať vlastnú bielizeň na jednom mieste a lepšie pod kontrolou. Na toaletu či do spálne si zadovážte odpadkový kôš s vekom na odkladanie použitých produktov. 

Súvisiace veci

Zaistite, aby mal v taške alebo vo vrecku kabáta náhradný produkt a plastové vrecko na likvidáciu použitého produktu. Pri cestách vlakom a lietadlom objednajte miesto pri toaletách a pri cestách autom či autobusom na dlhé vzdialenosti naplánujte pravidelné zastávky na návštevu toalety.

Cvičenia panvového dna

Ak Váš milovaný blízky trpí stresovou inkontinenciou, možno bude chcieť vyskúšať, či si môže zlepšiť kontrolu cvičeniami panvového dna. Tento druh fyzioterapie sa vo všeobecnosti považuje za prvý krok v rámci liečby stresovej inkontinencie. V skutočnosti možno až 70 % ľahkých až stredne ťažkých prípadov zlepšiť alebo dokonca vyliečiť pravidelnými a správnymi cvičeniami panvového dna v priebehu 3 až 6 mesiacov, no nezabudnite, že v cvičení treba pokračovať, aby jeho účinky pretrvali. Pomocou týchto cvičení sa získa opätovná kontrola nad svalmi, ktoré zachovávajú močovú trubicu uzavretú. Nikdy nie je neskoro začať – príznaky sa môžu zlepšiť, aj keď má cvičiaci okolo sedemdesiatky či osemdesiatky.

Na pomoc pri správnom vykonávaní týchto cvičení Vám odborník môže odporučiť techniky ako biologická spätná väzba a elektrická stimulácia.

Lekárske zariadenia

Kde nestačí fyzioterapia, existujú ďalšie možnosti, ktoré lekár zváži. Dočasným opatrením môže byť zavedenie katétra s prenosným drenážnym vreckom, najmä ak je inkontinencia následkom inej operácie.

Najbežnejšie používanými lekárskymi zariadeniami sú savé inkontinenčné produkty.
Existujú ochranné produkty pre ľahkú a ťažkú inkontinenciu pre mužov a ženy, ktoré sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, úrovniach savosti a v rôznych typoch, aby vyhovovali ľudom s odlišnými prefererenciami a životným štýlom. Sú dostupné aj s neutralizátormi zápachu, takže Váš milovaný blízky sa nebude musieť znepokojovať indiskrétnym zápachom alebo vlhkými fľakmi pri návšteve priateľov či pri pobyte vonku.

Kliknite sem a dozveďte sa viac o výhodách ochranných pomôcok pri inkontinencii.

Lieky a operačné zákroky

V niektorých krajinách existujú isté lieky na recept používané na liečbu stresovej inkontinencie a v niektorých prípadoch môže Vás urológ alebo urogynekológ zvážiť operačné zákroky. Podrobnosti o takejto liečbe je najvhodnejšie prekonzultovať so špecialistom na kontinenciu alebo s urológom.

Uviedli sme zopár faktov, skúste ich vytlačiť pre svojho milovaného človeka alebo ich použite na vyhľadanie správneho produktu pre jeho potreby pomocou Vyhľadávača produktov a objednajte mu vzorku zadarmo