Opatrovaná osoba je fyzicky schopná, no pre psychickú chorobu nemôže zaistiť, že nebude dochádzať k nehodám.


 

Usilujte sa pôsobiť pokojne a chlácholivo

Ak Váš milovaný blízky trpí psychickou chorobou, ako je napríklad demencia alebo nervové poškodenie, brániace rozpoznať potrebu návštevy toalety, nehody môžu byť preňho veľmi stresujúce. Situáciu možno oddramatizovať zabezpečením, že každá nehoda sa pre opatrovaného človeka vyrieši rýchlo, pokojne a dôstojne.

Poskytnite mu dobrú ochranu pri inkontinencii

Správna ochrana pri inkontinencii pomôže zabezpečiť, že úniky sa vsajú a fekálie i zápach za zadržia, čo pomôže chrániť odev Vášho milovaného človeka, prostredie, v ktorom žije, a jeho dôstojnosť. Ochranné pomôcky pri inkontinencii sa dodávajú v širokom sortimente rôznych veľkostí a úrovní savosti pre ženy a mužov. Mnoho ľudí zistí, že ochrana, ktorá sa oblieka ako bežná spodná bielizeň, je pre ľudí s istým stupňom psychickej zmätenosti vhodnejšia, pretože im pomôže cítiť sa „normálne“. Bližšie informácie o inkontinenčných produktoch získate v Pavilóne produktov.

Príjem tekutín

Možno má opatrovaná osoba tendenciu znižovať množstvo vypitej tekutiny, no potom bude jej moč koncentrovanejší a bude dráždiť močový mechúr, v dôsledku čoho bude aktívnejší. Odporúčame piť bežné množstvo tekutiny ako reakciu na prirodzený pocit smädu. Tak by si mal moč zachovať zdravú, svetložltú farbu. Ako zrejme očakávate, priveľa pitia spôsobí zvýšenie nutkania na močenie, preto sa jednoducho snažte zachovať zdravú rovnováhu.

Uvedomte si, že niektoré nápoje majú močopudný účinok

Samozrejme nechcete milovanú osobu obmedzovať v obľúbených veciach, no treba vziať do úvahy, že kofeín, alkohol a sýtené nápoje sú močopudné, teda spôsobujú častejšiu návštevu toalety.

Pravidelné návštevy toalety pomôžu znížiť počet nehôd

Ak Váš milovaný človek zabudne, že musí navštíviť toaletu, skúste mu to počas dňa a pred spánkom pravidelne pripomínať. V závislosti od jeho psychického stavu možno bude potrebné, aby ste ho odviedli na toaletu, v tomto prípade mu pomôžte výberom odevu, ktorý sa jednoducho vyzlieka, ako je napríklad dlhé tričko a nohavice so šnúrkou v páse, pomôžu mu pri návštevách toalety.

Výmena produktov a hygiena

Opatrovaný človek môže byť citlivý na nehody, odkedy sa prvýkrát objavia, a buď si dokáže produkt vymeniť sám, alebo bude potrebovať pomocnú ruku. V každom prípade zabezpečte, aby mal na toalete na dosah nové ochranné produkty, a zadovážte odpadkový kôš s vekom na použité produkty. Vďaka produktom vo forme spodnej bielizne, ktoré sa na boku roztrhávajú, je výmena rýchlejšia a čistejšia a vlhké utierky môžu byť vhodnejšie a jemnejšie voči pokožke ako štandardný toaletný papier.

Ošetrovanie pokožky

Môč môže spôsobiť podráždenie pokožky, čo môže byť najmä u starších ľudí chúlostivé. Ochranné produkty s vysokou savosťou a rýchlym odvedením moču mimo kontaktu s pokožkou aj v prípade, že človek dlhodobo sedí, pomôžu znížiť riziko podráždenia pokožky. Ak máte obavy o citlivosť pokožky opatrovaného človeka, v Pavilóne produktov vyhľadajte ochranu určenú na zníženie rizika podráždenia pokožky.

Stanovte pre seba a opatrovaného človeka postupy

Ľudia so slabou pamäťou alebo s oslabeným duševným zdravím sa cítia oveľa bezpečnejšie, keď majú určené postupy, pretože im to pomôže znížiť počet nehôd – najmä tým, čo občas chodia na toaletu sami. Preto stojí za to stanoviť si postupy pre čas na jedlo, na návštevu toalety, na odpočinok a voľnočasové aktivity, ako je prechádzka či sledovanie televízie. Mali by ste si tiež vyhradiť nejaký čas pre seba, keď opatrovaná osoba bude občas sama, ak je to možné, alebo s iným opatrovateľom. Aj keď opatrovaný človek vykonáva v priebehu dňa len málo aktivít, pevne stanovené postupy mu pomôžu znížiť počet nehôd.

Pomoc od miestnej organizácie alebo charity

Vo vašej oblasti sa možno nachádzajú opatrovateľské centrá pre dospelých alebo zdravotné organizácie. Ak áno, možno Vám umožnia nechať opatrovanú osobu v ich starostlivých rukách, aby ste si na niekoľko hodín mohli urobiť prestávku. Ďalšou výhodou je, že opatrovaný človek dostane možnosť zoznámiť sa s ostatnými návštevníkmi. Mnohé z týchto organizácií ponúkajú dopravu, nepravidelné skupinové aktivity, napríklad denné výlety, a pripravujú jedlo. Možno dokonca poskytujú donášku jedla domov.