Opatrovaná osoba je psychicky čulá, no fyzicky neschopná samostatne sa umyť, obliecť ani zvládnuť svoju toaletu.

Spolupracujte

Ak sa opatrovaný človek stal nedávno úplne alebo čiastočne fyzicky postihnutý, obaja si budete musieť zvyknúť na spoluprácu pri všetkých základných úkonoch, ako je kŕmenie, kúpanie a návšteva toalety. Spočiatku budete možno obaja za najnepríjemnejšiu považovať intimitu toaletnej časti, najmä ak sa ešte len učíte, čo je základom pohodlného zvládnutia pobytu na toalete. Vypracujte si preto plán, počúvajte vzájomné odporúčania a obavy a čoskoro si vytvoríte postupy, ktoré budú vyhovovať vám obom, a onedlho zmiznú všetky pocity rozpačitosti.

Poskytujte dobrú ochranu pri inkontinencii

Správna ochrana pri inkontinencii pomôže zabezpečiť, že úniky sa vsajú a fekálie i zápach za zadržia, čo pomôže chrániť odev Vášho milovaného človeka, prostredie, v ktorom žije, a jeho dôstojnosť. Ochranné pomôcky pri inkontinencii sa dodávajú v širokom sortimente rôznych veľkostí a úrovní savosti pre ženy a mužov. Mnoho ľudí zistí, že ochrana, ktorá sa oblieka ako bežná spodná bielizeň, je pre ľudí, ktorí dokážu pri výmene produktu stáť, vhodnejšia, no ak opatrovaný človek musí pri výmene produktu ležať, existujú produkty, ktoré proces výmeny uľahčia vám obom. Produkty TENA Flex sú špeciálne vyvinuté tak, aby bola ich výmena u ľudí pripútaných na lôžko rýchlejšia a menej namáhavá pre chrbticu opatrovateľa. Bližšie informácie o tomto a ďalších inkontinenčných produktoch získate v Pavilóne produktov.

Spoločne vytvorte vhodné prostredie

Toto sa bude meniť podľa fyzických potrieb. Ak opatrovaný človek môže chodiť na toaletu pomocou kolieskového kresla alebo chodiaceho rámu, zabezpečte, aby cesta na toaletu bola bez prekážok. Súčasne môže uprednostňovať odev, ktorý sa jednoducho vyzlieka, napríklad dlhé tričko a nohavice so šnúrkou v páse. Na toaletu či do spálne si zadovážte odpadkový kôš s vekom na odkladanie použitých produktov. 

Výmena produktov a hygiena

Zabezpečte, aby mal na dosah nové ochranné produkty. Ak Váš milovaný blízky trpí inkontinenciou stolice a dokáže s pomocou stáť, existujú vhodné produkty vo forme spodnej bielizne, ktoré sa na boku roztrhávajú, a vďaka plienkovým nohavičkám bude výmena pri ležaní čistejšia a rýchlejšia. Vlhké utierky môžu byť vhodnejšie a jemnejšie voči pokožke ako štandardný toaletný papier, najmä pri odstraňovaní fekálií.

Ošetrovanie pokožky

Môč môže spôsobiť podráždenie pokožky, čo môže byť najmä u starších ľudí chúlostivé. Ochranné produkty s vysokou savosťou a rýchlym odvedením moču mimo kontaktu s pokožkou aj v prípade, že človek dlhodobo sedí alebo leží, pomôžu znížiť riziko podráždenia pokožky. Ak máte obavy o citlivosť pokožky opatrovaného človeka, v Pavilóne produktov vyhľadajte ochranu určenú na zníženie rizika podráždenia pokožky.

Príjem tekutín

Možno má opatrovaná osoba tendenciu znižovať množstvo vypitej tekutiny, no potom bude jej moč koncentrovanejší a bude dráždiť močový mechúr, v dôsledku čoho bude aktívnejší. Odporúčame piť bežné množstvo tekutiny ako reakciu na prirodzený pocit smädu. Tak by si mal moč zachovať zdravú, svetložltú farbu. Ako zrejme očakávate, priveľa pitia spôsobí zvýšenie nutkania na močenie, preto sa jednoducho snažte zachovať zdravú rovnováhu.

Uvedomte si, že niektoré nápoje majú močopudný účinok

Samozrejme nechcete milovanú osobu obmedzovať v obľúbených veciach, no treba vziať do úvahy, že kofeín, alkohol a perlivé nápoje sú močopudné, teda spôsobujú častejšie močenie.

Porozprávajte sa o pomoci od miestnej organizácie alebo charity

Vo vašej oblasti sa možno nachádzajú opatrovateľské centrá pre dospelých alebo zdravotné organizácie. Ak áno, možno Vám umožnia nechať opatrovanú osobu v ich starostlivých rukách, aby ste si mohli obaja na niekoľko hodín urobiť prestávku. Možno dokonca realizujú činnosti a záľuby, ktoré nemožno vykonávať doma. Mnohé z týchto organizácií ponúkajú dopravu, nepravidelné skupinové aktivity, napríklad denné výlety, a pripravujú jedlo. Možno dokonca poskytujú donášku jedla domov.