Opatrovaná osoba je psychicky chorá a fyzicky neschopná umyť sa, obliecť ani zvládnuť svoju toaletu

Usilujte sa pôsobiť pokojne a chlácholivo

Veľa bude závisieť od stupňa fyzického alebo psychického oslabenia milovaného blízkeho. Možno opatrujete človeka s veľmi obmedzeným rozpoznávaním či vnímaním svojej inkontinencie alebo, ak má psychickú chorobu, ako je napríklad demencia, môže mať zvýšenú vnímavosť a intimita starostlivosti pri inkontinencii mu spôsobí duševnú úzkosť. V oboch prípadoch možno situáciu oddramatizovať zabezpečením, že každá návšteva toalety sa pre opatrovaného človeka vyrieši rýchlo, pokojne a dôstojne.

Poskytujte dobrú ochranu pri inkontinencii

Správna ochrana pri inkontinencii pomôže zabezpečiť, že úniky sa vsajú a fekálie i zápach sa zadržia, čo pomôže chrániť odev Vášho milovaného blízkeho, jeho posteľnú bielizeň, prostredie, v ktorom žije, a jeho dôstojnosť. Ochranné pomôcky pri inkontinencii sa dodávajú v širokom sortimente rôznych veľkostí a úrovní savosti pre ženy a mužov. Mnoho ľudí zistí, že ochrana, ktorá sa oblieka ako bežná spodná bielizeň, je pre ľudí, ktorí dokážu pri výmene produktu stáť, vhodnejšia, no ak opatrovaný človek musí pri výmene produktu ležať, existujú produkty, ktoré uľahčia proces výmeny. Produkty TENA Flex sú špeciálne vyvinuté tak, aby bola ich výmena u ľudí pripútaných na lôžko rýchlejšia a menej namáhavá pre chrbticu opatrovateľa. Bližšie informácie o tomto a ďalších inkontinenčných produktoch získate v Pavilóne produktov.

Vytvorte vhodné prostredie pre vás oboch

Toto sa bude meniť podľa fyzických potrieb. Ak opatrovaný človek môže chodiť na toaletu napríklad pomocou kolieskového kresla, zabezpečte, aby cesta na toaletu bola bez prekážok. Súčasne môže uprednostňovať odev, ktorý sa jednoducho vyzlieka, napríklad dlhé tričko a nohavice so šnúrkou v páse. Na toaletu či do spálne si zadovážte odpadkový kôš s vekom na odkladanie použitých produktov. 

Výmena produktov a hygiena

Zabezpečte, aby mal na dosah nové ochranné produkty. Pre človeka, ktorý dokáže s pomocou stáť, sú vhodné produkty vo forme spodnej bielizne, ktoré sa na boku roztrhávajú, umožňujúce ich pohodlnú a čistú výmenu. Ak opatrovaný človek musí pri výmene produktu ležať, existujú produkty, ktoré proces výmeny uľahčia. Produkty TENA Flex sú špeciálne vyvinuté tak, aby bola ich výmena u ľudí pripútaných na lôžko rýchlejšia a menej namáhavá pre chrbticu opatrovateľa. Bližšie informácie o tomto a ďalších inkontinenčných produktoch získate v Pavilóne produktov.

Ošetrovanie pokožky

Môč môže spôsobiť podráždenie pokožky, čo môže byť najmä u starších ľudí chúlostivé. Ochranné produkty s vysokou savosťou a rýchlym odvedením moču mimo kontaktu s pokožkou aj v prípade, že človek dlhodobo sedí alebo leží, pomôžu znížiť riziko podráždenia pokožky. Ak máte obavy o citlivosť pokožky opatrovaného človeka, v Pavilóne produktov vyhľadajte ochranu určenú na zníženie rizika podráždenia pokožky. Vlhké utierky môžu byť vhodnejšie a jemnejšie voči pokožke ako štandardný toaletný papier, najmä pri odstraňovaní fekálií.

Príjem tekutín

Možno má opatrovaná osoba tendenciu znižovať množstvo vypitej tekutiny, no potom bude jej moč koncentrovanejší a bude dráždiť močový mechúr, v dôsledku čoho bude aktívnejší. Odporúčame piť bežné množstvo tekutiny ako reakciu na prirodzený pocit smädu. Tak by si mal moč zachovať zdravú, svetložltú farbu. Ako zrejme očakávate, priveľa pitia spôsobí zvýšenie nutkania na močenie, preto sa jednoducho snažte zachovať zdravú rovnováhu.

Uvedomte si, že niektoré nápoje majú močopudný účinok

Samozrejme nechcete milovanú osobu obmedzovať v obľúbených veciach, no treba vziať do úvahy, že kofeín, alkohol a sýtené nápoje sú močopudné, teda spôsobujú častejšiu návštevu toalety.

Stanovte pre seba a opatrovaného človeka postupy

Ľudia s oslabeným duševným zdravím sa cítia oveľa bezpečnejšie, keď majú určené postupy. Ak budú opatrovanému človeku dôverne známe postupy výmeny produktov z hľadiska ich načasovania, spôsobu vykonávania a dokonca aj slov, ktoré pritom používate, môže to pomôcť zmenšiť jeho úzkosť. Pokúste sa preto stanoviť program, aby vedel, kedy má očakávať výmenu produktu, kedy dostane jesť, kedy bude odpočívať a vykonávať ostatné činnosti, napríklad sledovať televíziu.  Mali by ste si aj vyhradiť čas pre seba, občas prenechať starostlivosť inému členovi rodiny, ktorý však tiež musí dodržiavať stanovené postupy.

Pomoc od miestnej organizácie alebo charity

Vo vašej oblasti sa možno nachádzajú opatrovateľské centrá pre dospelých alebo zdravotné organizácie. Ak áno, možno Vám umožnia nechať opatrovanú osobu v ich starostlivých rukách, aby ste si na niekoľko hodín mohli urobiť prestávku. Mnohé z týchto organizácií ponúkajú dopravu, možno dokonca poskytujú donášku jedla domov.