Slovník pojmov

Cvičenia panvového dna

Cvičenie svalstva panvového dna zahŕňa stiahnutie a uvolnenie svalov panvového dna, čím sa zlepšuje podpora močového mechúra a uzatvárací tlak močovej trubice. Najlepšie výsledky pri cvičení svalstva panvového dna dosahujeme pri stresovej a zmiešanej inkontinencii, ale svoju úlohu môže zohrať aj pri urgentnej inkontinencii.
Viac o téme cvičenia panvového dna nájdete tu.

Dermatologicky testované

Proces testovania zabezpečuje, že výrobky budú za reálnych podmienok šetrné k pokožke.
Viac na tému dermatologicky testované nájdete tu.

Dráždivý močový mechúr

Dráždivý močový mechúr je stav, pri ktorom sa svaly močového mechúra silno sťahujú a svaly obklopujúce močovú trubicu (trubica, ktorá odvádza moč z močového mechúra) nie sú schopné zastaviť vytekanie moču.
Viac na tému dráždivý močový mechúr nájdete tu.

Enuréza

Enuréza (známa aj ako nočné pomočovanie) je nedobrovoľný únik moču. Keď sa vyskytuje v noci počas spánku, označuje sa ako nočná enuréza.
Viac o enuréze nájdete tu.

Funkčná inkontinencia

Ide o neschopnosť dostať sa na toaletu načas pre ťažkosti spôsobené fyzickou alebo psychickou chorobou.
Viac o funkčnej inkontinencii nájdete tu.

Hyperaktívny močový mechúr (so zvýšenou aktivitou)

Močový mechúr so zvýšenou aktivitou je stav, pri ktorom sa svaly močového mechúra silno sťahujú a svaly obklopujúce močovú trubicu (trubica, ktorá odvádza moč z močového mechúra) nie sú schopné zastaviť vytekanie moču.
Viac o téme hyperaktívny močový mechúr (so zvýšenou aktivitou) nájdete tu.

Hypoaktívny močový mechúr (so zníženou aktivitou)

Pokiaľ máte hypoaktívny močový mechúr, zadržuje sa v ňom omnoho viac moču, než je normálne. Vzhľadom k tomu, že necítite, kedy je močový mechúr plný, dochádza s rastúcím tlakom k úniku malých množstiev moču.
Viac o téme hypoaktívny močový mechúr (so zníženou aktivitou) nájdete tu.

Inkontinencia (Únik moču)

Inkontinencia je samovoľný alebo nekontrolovateľný únik moču (môže sa vzťahovať na oboje – inkontinenciu moču i stolice).
Viac o inkontinencii nájdete tu.

Inkontinencia z pretekania

Ide o nepretržitý alebo občasný tok moču, obyčajne spôsobený prekážkou alebo nervovým poškodením.
Viac o téme inkontinencia z pretekania nájdete tu.

Klimaktérium (Menopauza)

Obdobie označujúce trvalé ukončenie menštruačnej aktivity.
Viac na tému klimaktérium (menopauza) nájdete tu.

Liečba inkontinencie

Existujú rôzne doporučené metódy a spôsoby liečby močovej inkontinencie. Jednou z metód je úprava životného štýlu zahŕňajúca tréning močového mechúra alebo cvičenie svalov panvového dna. Často môže pomôcť i zmena návykov pri príjme tekutín a pri vyprázdňovaní močového mechúra alebo zníženie telesnej hmotnosti.
Viac o liečbe inkontinencie nájdete tu.

Manažment inkontinencie

Či už sám/sama trpíte samovoľným únikom moču alebo sa staráte v práci o inkontinentných (niekedy nazýváme starostlivosť o kontinenciu), môžu Vám významne pomôcť inkontinenčné pomôcky.
Viac o manažmente inkontinencie nájdete tu.

Mikčný denník

Vám i zdravotníckemu personálu pomôžu pri hodnotení stupňa a typu inkontinencie záznamy týkajúce sa početnosti a množstva úniku moču a zároveň množstva vypitých tekutín.
Viac o téme inkontinencia z pretekania nájdete tu.

Močenie

Proces močenia (močenie, prerušenie močenia)
Viac na tému močenie nájdete tu.

Nedostatočne aktívny močový mechúr

Ak máte nedostatočne aktívny močový mechúr, zadržiava oveľa viac moču ako bežne. Človek necíti, kedy je močový mechúr plný, preto pri stúpaní tlaku močového mechúra dochádza k malým únikom moču.
Viac na tému nedostatočne aktívny močový mechúr nájdete tu.

Nočné pomočovanie

Nočné pomočovanie (alebo odborne enuréza) je nechcený únik moču. Ak k úniku dochádza behom spánku, hovoríme o nočnej enuréze.
Viac o nočnom pomočovaní nájdete tu.

Odkvapkávanie moču po vymočení

Únik postmikčných kvapiek je stav, keď sa močový mechúr pri močení nevyprázdni úplne a odtekanie moču pokračuje i po ukončení močenia. To sa deje často pri zväčšenej prostate alebo oslabenom svalstvu panvového dna. Únik postmikčných kvapiek sa lieči kombináciou cvičenia svalstva panvového dna pre posilnenie zvierača a technikou zvanou v angličtine „urethral milking“ (masáž močovej trubice – jednoducho si idete prstom po spodnej strane penisu a tým vytlačíte zvyšný moč von).
Viac o odkvapkávaní moču po vymočení nájdete tu.

Oslabenie močového mechúra

Ťažkosti s kontrolovaním močového mechúra, ktoré môžu mať za následok nedobrovoľný únik moču.
Viac na tému oslabenie močového mechúra nájdete tu.

Plienkové nohavičky pre dospelých

Plienkové nohavičky pre dospelých sú určené pre stredný až ťažký stupeň inkontinencie - samovoľného úniku moču. Poskytujú pocit bezpečia a sú pohodlné.

Poruchy močového mechúra s neurologických príčin

Poškodenie nervov, ako následok ochorenia, môže ovplyvniť komunikáciu medzi mozgom a močovým mechúrom. Výsledkom tohoto stavu sú problémy pri kontrole močového mechúra alebo neschopnosť ho celkom vyprázdniť.
Viac o téme poruchy močového mechúra s neurologických príčin nájdete tu.

Porušená funkcia panvového dna

Pokiaľ chceme vyprázdnit obsah konečníku, svalstvo panvového dna sa uvoľní. Zataiaľ čo svalstvo panvového dna je uvoľnené, svaly brucha sa stiahnu s cieľom vytlačit stolicu z konečníka. Keď má niekto porušenú funkciu svalstva panvového dna, má skôr tendenciu panvové dno stiahnuť miesto uvoľnenia. Pokiaľ k tomu dôjde vo chvíli, keď chce vyprázdniť konečník, tlačí proti nepoddajnej svalovej stene.
Viac o téme porušená funkcia panvového dna nájdete tu.

Prostata

Žľaza u mužov pri báze močového mechúra, ktorá obklopuje močovú trubicu. Pri ejakulácii produkuje tekutinu. Často sa u starších mužov zväčšuje a upcháva tak močovú trubicu. Príznakom tohoto zväčšenia je slabý prúd moču známý tiež ako problém s vyprázdňovaním mechúra alebo neúplne vyprázdňovanie mechúra.
Viac o prostate nájdete tu.

Reflexná inkontinencia

Poškodenie nervov v dôsledku choroby môže mať vplyv na spôsob komunikácie medzi mozgom a močovým mechúrom. To má za následok neschopnosť ovládať močový mechúr alebo úplne ho vyprázdniť.
Viac na tému reflexná inkontinencia nájdete tu.

Samovoľný únik moču

Samovoľný únik moču je stav, keď je obtiažne udržať kontrolu nad močovým mechúrom, výsledkom čoho môže byť nechcený únik moču. K samovoľnému úniku moču u mužov i žien dochádza z mnohých rôznych príčin.
Viac o téme samovoľný únik moču nájdete tu.

Stresová inkontinencia

Stresovú inkontinenciu charakterizuje nechcený únik moču pri fyzickej aktivite. Môže sa jednať o fyzickú námahu alebo kašeľ, kýchanie či smiech. pri stresovej inkontinencii sa obvykle jedná o malé množstvo moču, ale toto množstvo je závislé na stupni naplnenia močového mechúra vo chvíli pôsobenia brušného lisu. Stresová inkontinencia sa obecne spája s oslabením svalstva panvového dna a môže vzniknúť ako následok telesných zmien, ku ktorým dochádza behom tehotenstva, pôrodu a menopauzy.
Viac o téme stresová inkontinencia nájdete tu.

Suchý hyperaktívny mechúr (so zvýšenou aktivitou)

Suchý hyperaktívny mechúr je stav, pri ktorom sa svaly močového mechúra silno sťahujú a svaly obklopujúce močovú trubicu (trubica, ktorá odvádza moč z močového mechúra) nie sú schopné zastaviť vytekanie moču.
Viac na tému suchý hyperaktívny mechúr (so zvýšenou aktivitou) nájdete tu.

Svalstvo panvového dna

Svalstvo panvového dna (alebo panvové svaly) je skupina svalov vnútri panvy, ktorá vytvára dno medzi nohami. Nachádzajú sa medzi lonovou kosťou (vpredu) a chrbticou (vzadu). Oslabenie týchto svalov môže viesť k problémom s močovou inkontinenciou, a pokiaľ sú zasiahnuté uzatváracie svaly konečníka, aj inkontinenciou stolice.
Viac o téme svalstvo panvového dna nájdete tu.

Tréning močového mechúra

Tréning močového mechúra je technika chovania, ktorá vedie k zvýšeniu kapacity močového mechúra a zníženiu početnosti močenia. V priebehu doby sa močový mechúr stáva menej dráždivý a tým lepšie znáša väščí objem moču. Mikčný denník predstavuje prvý krok pri hodnotení urgentnej inkontinencie a pri nastavení programu pre tréning močového mechúra.
Viac o tréningu močového mechúra nájdete tu.

Urgentná inkontinencia

Urgentná inkontinencia, známa tiež pod pojmom suchý hyperaktívny mechúr, súvisí so zvýšenou aktivitou detruzoru močového mechúra (sval mechúra podieľajúci sa na jeho vyprázdňovaní). Tento stav spôsobuje zvýšené nutkanie na močenie s nedostatočným alebo vôbec žiadnym varovaním a často sa spája aj s únikom moču. V závažných prípadoch sa môže jednať o významné úniky z hľadiska objemu.
Viac o téme urgentná inkontinencia nájdete tu.

Zadržovanie (retencie) moču

Jedná sa o jednu z príčin inkontinencie. Pre retenciu moču je charakteristický slabý prúd moču, ktorý môže byť prerušovaný, s nutnosťou tlačiť a sa oneskorením medzi snahou sa vymočiť a skutočným počiatkom močenia. Pretože mechúr zostáva plný, môže to viesť k inkontinencii.
Viac na tému zadržovanie (retencia) moču nájdete tu.

Zmiešaná inkontinencia

Ako vyplýva z názvu, ide o zmiešané príznaky. Obyčajne ide o kombináciu stresovej a urgentnej inkontinencie. Ak trpíte obidvomi druhmi, obyčajne jeden z nich spôsobuje viac problémov ako druhý, preto sa najprv treba zamerať na liečbu najčastejšie sa vyskytujúceho príznaku.
Viac na tému zmiešaná inkontinencia nájdete tu.